Son yıllarda oldukça popüler olan RFID sistemi artık hava limanındaki şirketlerde kullanmaya başladı. Hava limanındaki şirketler, RFID teknolojisini, bagaj kontrolünde kullanmaktadır. Havaalanlarında kullanılan RFID bagaj kartları ile bagajla ilgili yaşanabilecek problemler neredeyse ortadan kalkmış durumdadır. RFID teknolojinin ve kartın birleşimi bagajların takibini sağlamaktadır. Her bagajı benzersiz bir biçimde tanımlayan bu teknoloji hem bagaj sahiplerini hem de personelleri konusunda oldukça konfor sağlamaktadır. Barkod teknolojisinden çok daha etkili olan RFID teknolojisinin kullanılması önerilmektedir. Ayrıca RFID, seyahat sırasında bagaj ile ilgili yaşanabilecek problemlere karşı çözüm üretirken, aynı zamanda bagajın takibi ile ilgili haberdar olunmasına da olanak sağlamaktadır.

RFID Sistem Bagaj Kontrol
RFID teknolojisi bagaj takibi.jpg

RFID Sistemi Nasıl Çalışır?

UHF RFID okuyucu, hava limanlarının bagaj kontrol noktalarına yerleştirilmektedir. Ayrıca RFID el terminaliyle de okuma gerçekleştirilebilir. Çantalara RFID etiket yerleştirilmektedir. Böylece RFID etiketli çantalar kontrol noktalarından geçerken okuması sağlanır. Okuma yapılan alanlarda elde edilen veriler sisteme iletilmektedir. Böylece bagajın bilgisi yolcuya iletilmektedir.
RFID teknolojisi birçok farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Havayolu sektörüne yeni bir soluk getiren RFID teknolojisi, zaman konusunda, personel ve yolculara avantaj sağlamaktadır. Böylelikle bagaj kontrolünün yanı sıra koltukların altında bulunan can yeleklerinin koltuğun altında olup olmadığı hakkında RFID sistemi kullanılabilir. Aynı zamanda can yeleklerinin çalınmasına karşı güvenlik önlemi alınmış olur.
RFID teknolojisi etiket ve okuyucudan oluşan, kolay ve pratik kullanıma sahip teknolojidir. Ayrıca insan hatası olmaksızın etiketli ürünler hakkında istediği bilgilere ulaşılabilmektedir. Havayolu operasyon alanlarındaki bazı RFID kullanım alanları şunlardır; Güvenlik süreçlerinde, Yolcu bilet işleminde, Yemek servisinde, Bagaj taşıma ve bagaj etiketleri işlemlerinde, Yer servis ekipmanlarında kullanılmaktadır.
Havaalanlarında kullanılan RFID teknolojisinin birçok faydası bulunmaktadır. Böylece RFID teknoloji sayesinde havalimanı işleri daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Yolcular ihtiyaç duydukları hizmeti RFID teknolojisi sayesinde alabilmektedir. RFID teknolojisi hataları minimuma indirmektedir. Günümüzde COVİD-19 virüsünden dolayı temasın en az seviyeye indirilmesini göz önüne alınca RFID teknolojisi sayesinde personel ile yolcular arasında ki temasın oldukça azaldığı açıklanmıştır.
Uçak ile yolculuk yapan bir yolcunun en büyük korkusu bagajının kaybolması durumudur. Böylece RFID teknolojisi ile yolcular bu korkusunu yenmiş durumda diyebiliriz. ABD ‘de 2017 yılının sonundan beri bütün uçuşlarda RFID teknolojisi kullanılmaktadır. RFID teknolojisinin gittikçe yayıldığının göstergesidir. Ayrıca bagaj kaybolma sorununun ortadan kalkması, bagajların karıştırılma ihtimali minimuma inmesi sayesinde uçakla yolculuk yapan insanlar için psikolojik rahatlık sağlamaktadır. Böylece yolcuların memnuniyetleri artığı açıklanmıştır.

RFID Sistem Bagaj Takip
RFID teknolojisi bagaj okuması.jpg

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bagaj takibine ilişkin R753 sayılı bir kanun ile hareket etmektedir. Bu karar doğrultusunda doğru bagajın doğru kişiye gitmesi sağlanmaktadır. R753 kanununun 4 ana çalışma prensibi bulunmaktadır. Böylece çantanın üye taşıyıcılar tarafından yolcudan alınması, çantanın uçağa teslim edilmesi, üyeler arasında çantanın teslimi ve teslim alınması, çantanın yolcuya teslimi ile sonuçlanmaktadır.

Havalimanlarında RFID Sistemi Avantajları Nelerdir?

  • Müşteriye verilen hizmetlerin artması
  • Transit bagaj takipleri
  • Bagaj takibi ve güvenlik bölgelerinden geçiş
  • Personellere raporların ve bildirimlerin gönderilmesi
  • BHS dışında ve içinde bagajların takipleri
  • Varışta havaalanında bagaj taleplerinin kontrolü
  • Yükleme kısmında bagajların takipleri
  • Çanta etiketlerinin %99,9 okunabilirlik seviyesinde olması vb. avantajlar ile  personel verimliliği yolcu memnuniyeti firmalara olan güveni artırmaktadır.
  • RFID Teknolojisi günümüzde hem çalışan hem de yolcu dostu konumuna gelmiş durumdadır. Personel ile yolcular arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlamaktadır. Böylelikle bulaşıcı hastalıkların, yayılmasının önüne geçilmektedir.

Kaynak: https://www.rfidmarket.com.tr/rfid-teknolojisi-hava-limanindaki-kullanimi