IPhone’unuzda NFC teknolojisini nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz? Bu teknoloji, yalnızca basit bir dokunuşla verileri paylaşmanıza ve ödeme yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu haberimizde, iPhone’unuzda NFC’yi nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

NFC nedir?

NFC, Yakın Alan İletişimi anlamına gelir. Bu teknoloji, iki NFC özellikli cihazın iletişim kurması, veri paylaşımı ve ödeme yapma gibi çeşitli görevleri gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte, teknoloji kısa menzillidir, yani NFC bağlantısının çalışması için her iki cihazın da birbirine yakın (yaklaşık 4 inç veya 10 santimetre) olması gerekir.

iPhone’unuzda NFC Özellik Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

iPhone 7 ve üzeri tüm iPhone’larda NFC teknolojisi bulunur. Bu nedenle, iPhone 6s veya daha eski bir modele sahipseniz cihazınız NFC’yi desteklemez. iPhone’unuzun NFC’nin etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar -> Kontrol Merkezi’ne gidin ve NFC Etiket Okuyucu seçeneğini işaretleyin. Seçenek oradaysa, cihazınızın NFC’yi desteklediği anlamına gelir. Seçenek yoksa cihazınızda NFC desteği yoktur. Bundan dolayı NFC özelliğini kullanamazsınız.

iPhone’nunuzda NFC Nasıl Kullanılır?

Artık cihazınızın NFC desteği olup olmadığını bildiğinize göre, iPhone’unuzda NFC’nin nasıl kullanılacağına bir göz atalım!

NFC’yi iPhone’unuzda kullanmanın iki yolu vardır; uygulamalar ve kontrol Merkezi aracılığıyla bakılabilir.

NFC Etkin Uygulamaları Kullanma

iPhone’unuzda NFC kullanmanın en iyi yolu, NFC özellikli uygulamaları kullanmaktır. Bu uygulamalar, NFC teknolojisinden yararlanmak ve çeşitli görevleri gerçekleştirmenizi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Kullanabileceğiniz en iyi NFC özellikli uygulamalardan bazıları Apple Pay ve Google Cüzdan’dır. Bu uygulamalar, iPhone’unuzu NFC okuyucusuna dokundurarak ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

Bu uygulamaları kullanmak için önce bunları kurmanız ve kredi veya banka kartı bilgilerinizi eklemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, ödeme yapmak için NFC kullanmaya başlayabilirsiniz.

NFC’yi Apple Pay ile kullanmak için parmağınız Touch ID’deyken iPhone’unuzu temassız okuyucunun yakınında tutun. Hızlı bir titreşim ve bip sesi göreceksiniz, bu da ödemenin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Ödeme yapmanın yanı sıra, NFC özellikli uygulamaları diğer NFC özellikli cihazlarla veri paylaşmak için de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, iki cihazı birbirine dokunması yeterlidir. Veriler otomatik olarak aktarılmaktadır.

Kontrol Merkezini Kullanma

Uygulamaları kullanmaya ek olarak, iPhone’unuzdaki Kontrol Merkezi’ni de kullanabilirsiniz. Kontrol Merkezi, cihazınızdaki çeşitli ayarlara ve özelliklere hızla erişmenizi sağlayan bir özelliktir.

Ekranın altından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezine erişebilirsiniz. Kontrol Merkezine girdikten sonra NFC Etiket Okuyucu seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

NFC Etiket Okuyucu şimdi etkinleştirilecek ve içeriğini okumak için iPhone’unuzu bir NFC etiketine yakın tutabilirsiniz. Bu, ürünler ve hizmetler hakkında hızlı bir şekilde bilgi almanın en kısa yoludur.

iphoneda nfc kullanımı

NFC Etiket iPhone’larda Nasıl Avantajları Vardır?

NFC etiketlerine sahipseniz, tüm ürünlerinizin sayımını, kolaylıkla iPhone’nuzla yapabilirsiniz. Böylece elinizdeki ürünlerin sayısını tespit etmek, dataların analizini yaparken doğru sonuçlar elde etmek gibi avantajları vardır. NFC etiketler, NFC okuyucuya ihtiyaç duymaktadır. Sadece iPhone  6S’in üzerindeki telefonlarla bu ihtiyacı karşılanabilmektedir. NFC etiketler ile, cihazların erişim kontrolü, tüketici elektroniği, nakliye, ödemeler, sağlık hizmetleri, bilgi toplama, bilgi alışverişi, kuponlar ve biletleme dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere uygulamalar için kullanılmaktadır.

iOS Kısayolu Nasıl Oluşturulur/Tetiklenir

Bir iOS kısayolu oluşturmak için NFC’yi de kullanabilirsiniz. Bu özellik, bir NFC etiketine dokunarak cihazınızdaki belirli bir eyleme veya uygulamaya hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

NFC kullanarak bir iOS kısayolu oluşturmak için, cihazınızda Kısayol uygulamasının yüklü olması gerekir. Kısayollar uygulaması, App Store’dan indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır.

Uygulamayı yükledikten sonra açın ve otomasyon seçeneğine dokunun. Şimdi Kişisel Otomasyon Oluştur düğmesine dokunun ve NFC seçeneğini seçin.

Bir sonraki ekranda, tetikleyiciyi seçmeniz gerekir. Tetik, kısayolu etkinleştirecek eylemdir. Bu örnekte, tetikleyicimiz olarak bir NFC etiketinin gelişini kullanacağız.

Şimdi, NFC etiketi algılandığında gerçekleştirmek istediğiniz eylemi seçmeniz gerekiyor. Bu örnek için Kamera uygulamasını açacağız.

Ayrıca kısayola birden çok eylem ekleyebilirsiniz. İstediğiniz tüm eylemleri ekledikten sonra, İleri düğmesine dokunun ve kısa yolunuzu adlandırın.

Bitti düğmesine dokunun ve iPhone’unuzu bir NFC etiketinin yakınına yerleştirin. Kısayolu şimdi etkinleştirilecek ve seçilen eylemler otomatik olarak gerçekleşmektedir.

iPhone’unuzla NFC Kullanım Örnekleri

NFC’yi iPhone’unuzla kullanmanın çeşitli yolları vardır, bunlar arasında:

  • Mobil ödeme yapma
  • Evinizi otomatikleştirme
  • Telefon numarası alma ve gönderme,
  • Telefondaki fotoğrafları alma ve gönderme,
  • Dosya transferleri,
  • Konum göndermek ya da karşıdan konum alma,
  • Başkasının telefonunda herhangi bir uygulama açamak,
  • NFC etiketleriyle bağlantılar sağlamak,
  • Uygulamalara ve eylemlere hızlı erişim için kısa yollar oluşturma
  • Bluetooth cihazları ile bağlantı kurabilmektedir.

Gördüğünüz gibi NFC, çeşitli amaçlarla kullanılabilen çok yönlü bir teknolojidir. Bu yazımız yardımıyla iPhone’unuzda bu özellikten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

https://www.gialer.com/blogs/news-and-blogs/how-to-use-nfc-on-iphone