Almanya’nın Statista şirketine göre dünyada 10 milyardan fazla IoT cihazı bulunmaktadır. Bu rakamın gittikçe katlanması beklenmektedir. Gartner analistlerinin tahminine göre 2030’a kadar 100 milyarı aşma ihtimali bulunmaktadır. Bu, son derece yüksek miktarda bilgiyi yönetmek ve korumak zorunda olduğu anlamına gelir. RFID ve Blockchain sistemi ile üreticiler, bilgi yönetimini, markasını, ürünlerini ve pazarını korumak istemektedir. Bundan dolayı ürünlerin bulunabilirliği ve menşei konusunda giderek daha talep-kar hale gelen son tüketicileri etkilemektedir. Toplumun tüketim alışkanlıklarında bir değişiklik fark etmeye başlıyoruz. Ayrıca ürünü hemen almak istemenin yanı sıra, toplumun sosyal ve çevresel sorunların farkına vardığı, eko modadaki patlama, elektrikli arabalar ve vejetaryen hareketi ile kendini gösteren bir trend gibi görünmektedir. Bu, ürünü kimin yaptığı, kullandıkları yöntemler, çevre politikaları veya istihdam koşulları hakkında bilgi edinmek için ürün izlenebilirliği konusunda daha fazla bilgi sahibi olunması gerektiği anlamına gelmektedir.

RFID ve Blockchain birleşimi

RFID teknolojisi, RFID Nedir? makalesinde anlatmıştık. Son kullanıcılara ulaşmasına rağmen, tanımlanmış ürünlerin verileri toplanmaktadır. Böylece tedarik zincirlerindeki izlenebilirlik sorunlarının çözülmesine yardımcı olmaktadır. Sebeplerden biri, şirketlerin tüketicilere ulaşan bilgilerin gerçekliğini korumanın hiçbir yolunun olmaması ve bu da markalar için finansal olarak çekici olmamasıdır.

Bitcoin Popülaritesi Sayesinde Blockchain Teknolojisine Çözüm Bulunabilir Mi?

Bitcoin’in artan popülaritesi sayesinde bugün insanlar tarafından daha iyi bilinen blockchain teknolojisi, olası bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Matematiksel bir temelde çalıştığından ve bilgi iletmek için bloklar oluşturulmaktadır. İşlemlerin birden fazla kullanıcı tarafından doğrulanması gerekir. Böylece veri işlemlerini korumak için gerekli güvenliği sağlar. RFID teknolojisi ve blok zincirinin birleşimi, şirketler için olağanüstü değer üretebilmektedir. RFID, blok zinciri tarafından korunan ürün bilgilerini taşır ve yakalar. Uygulanır bir örnek, aşı orijinalliğinin korunması ile açıklanabilmektedir. Herhangi bir anormalliği tespit etmemizi sağlamaktadır. Böylece blok zinciri tarafından doğrulanmış bir RFID etiketi okuyarak sahte aşı satın almaktan kaçınabiliriz.

Tedarik zinciri çevikliği

Ürünlerimizi RFID ile tanımladığımızda, bu bilgi sadece dahili düzeyde olmasına rağmen, onları takip edebilmektedir. Böylece tedarik zincirindeki konumlarını bilebiliyoruz. RFID kullanımı yayıldıkça ister resmi ister özel olsun aracılarla paylaşılan teknolojinin faydasını görebiliriz.

Blockchain ile tedarik zinciri aşamalarının tüm prosedürlerini hızlandıran Akıllı Sözleşmeler oluşturabiliriz. Bu sözleşmeler ürünlerin orijinalliğini doğrulamaktadır. Böylece belirlenen koşullar gözden geçirilerek işlemler üçüncü bir kişinin onayına gerek kalmadan gerçekleştirilebilecektir. Örneğin, malların yolculuğunun herhangi bir noktasında RFID kaydı ve gerçek zamanlı doğrulama, otomatik olarak gümrük ödemeleri, faturalar ve diğer belgeleri oluşturabilmektedir.

RFID ve Blockchain uygulaması

RFID ve Blockchain uygulamasının benimsenmesi şirketler için zor olabilir mi?

Bu teknolojinin yeni paradigmasının benimsenmesi, şirketlerin dijital dönüşümünde bir başka zorluğu da beraberinde getiriyor. Bu dönüşüm ancak, blok zincirinin sunduğu güvenlikle birlikte, prosedürleri düzene koymamızı ve üretkenliği artırmamızı sağlamaktadır. İlgili bilgilerin paylaşılmasına yol açacak olan Radyo Frekansı Tanımlamanın (RFID) kullanımını artırarak başarılabilmektedir. İnovasyona en fazla kaynağı ayıran en çevik organizasyonlar, RFID ve Blockchain kombinasyonunu gerçek bir teklif olarak algılamaları için gerekli değişikliğe öncülük etmektedir. Böylece sosyal ve sosyal yaşamlarını artıran özellik olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak :https://www.dipolerfid.com/rfid-blog/adoption-blockchain-technology-rfid#:~:text=This%20transformation%20may%20only%20be,streamline%20procedures%20and%20increase%20productivity.