Merhaba, bu yazımızda Surgere firmasının yarış pistlerinde RFID kullanımı sağladığını RFID Journal’dan aldığımız bir haber ile anlatacağız.

Birkaç motor sporu ekibi ve sürücüsü, araçlarındaki ekipmanı yönetmek için RFID tabanlı bir çözüm başlattı. Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı tedarik zinciri teknolojisi şirketi Surgere’in Motor Sporları bölümü tarafından sağlanmaktadır. Sağlanan sistem, yönetmeliklere uygunluk ve güvenlik amacıyla uygulama ve yarışlar sırasında lastiklerin veya diğer bileşenlerin kullanımını ve değiştirilmesini izlemelerini sağlıyor.

Surgere, Surgere’nin RFID Pit teknolojisini test eden yarış arabası sürücüsü Parker Thompson’ın JDX yarış takımıyla sponsorluk sözleşmeleri hazırlarkenUluslararası Motor Sporları Birliği’nde (IMSA) yarışan Rahal Letterman Lanigan Racing’den (RLL) başka bir sponsorluk geliyor . RLL, 1986 Indianapolis 500 kazananı Bobby Rahal’ın yanı sıra talk show sunucusu David Letterman ve işadamı Mike Lanigan’ın ortak sahibi olduğu bir otomobil yarışı takımıdır. Şirketin test ettiği ve sponsor olduğu teknoloji, ekiplerin, sürücülerin ve üreticilerin, kilometreleri ve parçaların aşınma ve yıpranmasını hem gerçek zamanlı hem de tarihsel olarak anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Green, Ohio’da bulunan bir IoT tedarik zinciri çözümleri şirketi olan Surgere, öncelikle otomotiv endüstrisi için tedarik zincirleri boyunca hareket eden mallar hakkında veri toplamak için Interius yazılımını ve RFID teknolojisini sunmaktadır. Şirketin teknolojisi yaklaşık on yıldır kullanılıyor ve Surgere’nin motor sporları iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Wappler’e göre, şirketin Motor Sporları bölümü, Surgere’in otomotiv dünyası için çözebildiği sorunların bir sonucu olarak açıldı. Şirket, yarış endüstrisi için bir çözüme odaklanmak için otomotiv parçalarının RFID takibinde kazandığı uzmanlıktan yararlandı. Bölüm, ilk olarak Birmingham, Ala’daki Barber Motorsports Park yarışlarında bir motor sporları çözümü sunmaya başladı .

 Yarış Pistlerinde RFID Kullanımı

Yönetmeliklere Uygunluk için RFID

Yarış arabalarınca kullanılan lastikleri izleyen, ne zaman takılıp değiştirildiğine ilişkin verileri toplayan Interius yazılımını içeriyor. Tipik olarak, bir lastik tüm bir hafta sonu etkinliği boyunca yaklaşık dört kez değişti. Wappler, bunun yarış pisti yönetişim seviyesindeki düzenlemeler tarafından belirlendiğini açıklıyor. Sistem, her araçta kullanılan her lastiği takip ederek, yalnızca yönetmeliklere uyumu sağlamakla kalmamaktadır. Böylece manuel çabalardan tasarruf sağlıyor, aynı zamanda güvenlik bilgileri de sağlayabiliyor.

Robert Fink

Surgere’nin büyümeden sorumlu başkanı Robert Fink, teknoloji olmadan ekiplerin uyumlu olmalarını sağlama sürecinin manuel olduğunu söylüyor. Motor sporları yarış pistinin amacı vardır. “Hiçbir takımın kasıtlı veya kasıtsız olarak kuralları aşarak rekabet avantajı kazanmadığından emin olmak” olduğunu belirtiyor. Takımlar, etkinlik veya yarış başına kaç lastiğin tüketildiğini izlemekten ve raporlamaktan sorumludur. Bu bilgiler genellikle bir elektronik tablo aracılığıyla kaydediliyor.

Surgere, veri toplamayı otomatikleştirerek parça tüketimini izlemek ve izlemek için bir çözüm geliştirdi. Sistem, dijital ayrıntıları yakalar ve bilgiler, uyumluluk güvencesi amacıyla yönetim organları ile paylaşmaktadır. Ayrıca sistem, sürücü için bir aracın ve bileşenlerinin güvenliğini sağlamaktadır. Aynı zamanda otomobil parçaları hakkında performans verileri sağlayarak bileşen üreticilerine de fayda sağladı. Bu, optimum güvenlik ve performans için ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini içerir.

Çözüm, Interius yazılımında o lastikle ilgili ayrıntılarla bağlantılı, üzerinde kodlanmış benzersiz bir kimlik numarasıyla her bileşende (şimdiye kadar izlenen parçalar çoğunlukla lastiklerdir) pasif bir UHF RFID etiketi kullanır. Çukura sabit bir Impinj R 420 veya R700 okuyucu takılır ve yarışlar sırasında ve arasında bakım ve parça değişimi yapılır. Çözüm pitte etiketleri okuduğu için antrenman, sıralama turları ve gerçek yarışlar sırasında kullanılmıştır.

Çukurda RFID Etiketlerini Okumak

Bir araba çukura girdiğinde, ekip parçaların üzerinden geçer ve bazen birkaç saniye içinde, örneğin lastikleri değiştirmek gibi değişiklikler yapar. Araç daha sonra pitten yüksek hızda ayrılırken, sabit bir okuyucu, denemelerinin etiket kimliklerini yakalar. Bu nedenle, herhangi bir lastik değiştirilmişse, yeni etiket kimlikleri lastik değişimlerini gösterecek. Yeni bir lastiğin veya başka bir bileşenin kullanımını yansıtacak şekilde o araç için veriler güncellenecektir. Okuyucular, arabaların antenleri geçtikleri noktada ulaştığı saatte 35 mil civarında bir hızda etiket okumalarını yakalar. Bu nedenle, çukur ekiplerinin çıkarmış veya takmış olduğu lastiklerle ilgili ayrıntılara gerek yoktur.

Toplanan veriler, yalnızca uyumluluk doğrulamasından fazlasını sağlar, ancak ekipler bilgileri araç performansını iyileştirmek için kullanmaktadır. Fink, bir kere, ekiplerin bir aracın her bir bileşeninin üzerinde kaç tur olduğunu anlamakla ilgilendiklerini söylüyor: araba en iyi performansı gösteriyor.” Bu veriler, bir takımın veya sürücünün rekabet ettiği diğer araçlara göre potansiyel bir rekabet avantajı sunabileceğini açıklıyor.

Güvenlik söz konusu olduğunda Wappler, her takımın birincil amacının sürücülerini güvensiz bir araca bindirmemelerini sağlamak olduğunu söylüyor. “Çok güvenli olduklarından emin olmak istiyorlar.” diyor. Aynı zamanda tüketimlerinin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını anladıklarından emin olmak istiyorlar.

oluyor.

Üreticiler Performans Analizi Verilerinden Yararlan

Veriler, lastik üreticilerine değer sağlıyor. Lastik ve diğer bileşenlerin üreticileri, motor arenasını, ürünlerin test edilebileceği keşif ortamı olarak görüyor. Örneğin, optimum performansı sağlamak için belirli hızlarda belirli bir kilometreden sonra bir lastiğin değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca şirketlerin standart araçlar için yüksek performanslı lastikler üretmesine yardımcı olur.

Surgere’nin müşterileri arasında yalnızca yarış takımları değil, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kanada’daki lastik üreticileri bulunmaktadır. Şirket şu anda Avrupa’da da birçok potansiyel müşteriyle görüşüyor. Bazı durumlarda, lastik üreticileri lastiklerini zaten etiketliyor. Surgere çözümü, motokros yarışları için yerinde izleme sağlamak için bu mevcut lastiklerden yararlandı.

Parker Thompson, Mart ayındaki Sebring Uluslararası Yarış Pisti’de olmak üzere birkaç yarışta teknolojiyi kullandı. Fink, tedarik zinciri yönetimine yönelik IoT çözümleriyle Surgere’nin kullanımda 40 milyondan fazla etiket olduğunu bildiriyor. “Sonuçta, bunun çeşitli destekleyici dizi etkinlikleri tarafından kullanılan resmi teknolojiye dönüşmesini gerçekten bekliyoruz” diye ekliyor. Henüz isimlendirilemeyen birkaç başka sözleşmenin de yapım aşamasında olduğunu söylüyor.

Yarış pistlerinde RFID kullanımı yukarıdaki yazıda anlatılmıştır. Sizde RFID teknolojisini tanımak ya da yarış pistlerinde RFID kullanımı ile ilgili bir çalışma yapmak istiyorsanız RFIDmarket’i ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK: https://www.rfidjournal.com/motorsport-drives-rfid-use-in-race-pits