ABD-Çin-Tayvan arasında çıkan savaş gerilimi kapımıza yeni bir kriz getirir. Uzmanlar Tayvan’ın dünyanın en büyük çip üretici olduğuna dikkat çekerek olası bir savaş kaosa neden olur. Ayrıca ekonomik kargaşa çıkabileceğini düşünüyor. Olası bir çip krizi akıllı telefonlarımızı, otomobillerimizi hatta evimizde kullandığımız ev aletlerini bile etkileyebilir…

NELER OLUYOR?

Ukrayna’daki savaş son sürat devam ediyor. Ancak Ukrayna’dan binlerce kilometre ötede de bir savaş ihtimali vardır. Dünya diken üzerinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’a gidip gitmeyeceğini merakla bekliyordu. TSİ 17.44 itibari ile bu soru yanıt buldu. Pelosi’yi taşıyan uçak Tayvan’a indi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin uçağı inmeden önce havalimanının ışıkları söndü ve güvenlik en üst düzeye çıktı. Dünyanın korku içinde takip ettiği Çin-Tayvan geriliminde sıcak gelişmeler şöyle;

Abd’nin Çin Büyükelçisi Burns Dışişleri Bakanlığı’na Çağırıldı!

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Feng’in Çin hükümeti adına ABD’ye sert bir temsil ve protestoda bulundu. ABD’nin Çin Büyükelçisi Burns’ü acilen Dışişleri Bakanlığı’na çağırmaya yetkili kılındığını bildirdi. Şie yaptığı açıklamada, Pelosi’yi “kışkırtmak ve ateşle oynamakla” suçlayarak, ziyareti ile tek Çin ilkesini “ciddi şekilde” ihlal ettiğini ifade etti. Pelosi’nin ziyaretinin “Tayvan bağımsızlığı” ayrılıkçı güçlerine ciddi ve yanlış bir sinyal gönderdiğini aktaran Şie, “Sonuçları son derece ciddi. Çin asla boş boş oturmayacak” dedi. ABD’nin hatalarının bedelini ödemesi gerektiğini söyleyen Şie, “Çin gerekli önlemleri kararlılıkla alacaktır. Siyasi sermaye elde etmek için Tayvan meselesini manipüle etmeye çalışan herkes bedelini ödeyecek” ifadelerini kullandı. Şie, ABD’nin hatalarını bir an önce düzeltmesi ve somut önlemler alması gerektiğini belirtti.

APPLE’IN ÇİP ÜRETİCİSİ : HERKES KAYBEDER, EKONOMİK KARGAŞA ÇIKAR!

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi olan ve Apple’in çiplerini üreten Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) açıklama yaptı . Çin ve Tayvan arasında savaş olması halinde herkesin kaybedeceğini söyledi. Savaşın ekonomik kargaşa yaratacağını söyledi. Ayrıca CNN açıklamada bulunan (TSMC) Başkanı Mark Liu ;”Kimse TSMC’yi zorla kontrol edemez. Bir işgal durumunda TSMC fabrikasını çalışamaz hale getirirsiniz. dedi.

Çin ve Tayvan arasında gerilim

PEKİ RFID SEKTÖRÜ NASIL ETKİLENMEKTEDİR!

Dünyanın en çok çipin üretildiği ülkeler arasında olan Çin, Tayvan ve ABD son dönemde yaşanan diplomasi krizler ile adeta savaşın kıvılcımını yakmış durumdalar. Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı dünya tahıl ve doğalgaz tehlikesi altındaydı. Şimdi de teknolojik sorunlar, kapıya dayanmış durumdadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan yarı mikroçip elektrikli ürünlerde bulunmaktadır. Ayrıca RFID etiketlerde, pasif ve aktif çipler bulundurur.

RFID Okuyucularda ise, aktif çipler kullanılıyor. Ev elektroniği, telefon, tablet, bilgisayar vb. kısaca tüm elektrikli ürünlerde çip bulunmaktadır. Dijital kartvizitler, Kredi kartı veya telefonların sim kartlarında da kişisel bilgileri içeren çipler kullanılıyor. Tayvan dünyanın en çok çip üreten ülkesidir. Olası bir savaş halinde çip üretimini durdurursa RFID sektörü nasıl etkilenir? gibi sorular merakla bekleniliyor. Diğer tarafta birçok teknoloji markasına sahip Çin ve ABD arasındaki gerginlik dünyada büyük bir yıkımın habercisi olabilmektedir. Koronavirüs pandemisi sonrasında yaşanan çip krizi yavaş yavaş aşılmaya başlamışken, olası savaşı sorunu çözülmediği takdirde, dünyada bir teknoloji krizi yaratabilmektedir. Bundan dolayı tüm dünya teknolojik açıdan geriye gidecektir.