PolySto, geçtiğimiz yıl duvar koruma çözümü için robotik montaj sürecini mümkün kılan RFID sistemini benimsedi. Her yeni paneli ve o ürüne takılan ilgili kalıpları ve parçaları takip eden şirket, tamamen manuel bir montaj sürecinden robotik bir montaj sürecine geçiş yaptı. Şirket, bunun daha az hata olasılığıyla daha hızlı üretimle sonuçlandığını bildirdi. Auxcis RFID Solutions tarafından sağlanan çözüm, Impinj’in UHF RFID okuyucularının yanı sıra Aucxis’in kendi Hertz ara katman yazılımı ve Polaris yazılımını kullanır.

PolySto, operasyonlarının doğası ve sağlık ve devlet kurumlarının yüksek düzeyde düzenlenmiş gereksinimleri nedeniyle, gıda endüstrisinin, gıdanın yönetildiği her yerde özel duvar kaplamalarına ihtiyacı olduğunu açıklıyor. Bileşim, Salmonella, E. coli ve Listeria gibi kontaminasyonların önlenmesine yardımcı olur. Bu koruyucu paneller, temizlenmesi ve dekontamine edilmesi kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

PolySto, ürünlerini müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirmektedir. Her panel, kurulduğunda sızdırmazlığını sağlayan panelin yüksekliğine veya genişliğine göre belirli kalıplar ve ekler içerir. PolySto, parçaların uygun şekilde eşleşmesini sağlamak için her paneli ve kalıpları ile manuel izleyerek yeni ürünün devam eden çalışmasını yönetti. Ancak bu, verimliliği azaltabilecek zaman alıcı bir süreç olduğunu kanıtladı.

RFID ile Robot Parçalarını Tanımlama

PolySto’nun ürün müdürü Jan Weymans, 2020’de şirketin manuel süreçlerini robotik bir sistemle değiştirmeye hazırlandığını söyledi. Ancak robotların her ürünü tanımlaması ve bu kimliğe dayalı olarak gerekli işlemleri sağlaması için bir yola ihtiyacı olduğunu söylüyor. Şirket, üretim sırasında ilgili parçalarının kimlik numarasını yakalayabilecek çözüm geliştirmek için Aucxis ile çalışmaya başladı.

PolySto ve Aucxis, ilk olarak 2020’nin sonlarında bir kavram kanıtı gerçekleştirdi. Ardından, sistemin gerektiği gibi çalıştığını kanıtladı. Daha sonra, Aucxis’in hesap yöneticisi Lauran D’hanis’e göre, ertesi yıl Nova RFID Varlık Yönetimi çözüm platformunu devreye aldılar. Bu ortamda RFID dağıtımıyla ilgili zorluklar olduğunu hatırlıyor. Weymans, üretim otomasyonunun mümkün olan en yüksek doğruluk ve güvenilirliği gerektirdiğini belirtiyor.

Ortaklar, her ürün robotik istasyona ulaştığında her etiketin okunabilmesi için RFID okuyucularının uygun kurulumunu ve güç seviyelerini sağlamak için Aucxis ile birlikte çalıştı. Çözüm, üretim sürecinde panellerin içine monte edilen pasif UHF RFID etiketlerinden oluşur. Her etiket kimliği daha sonra ilgili paneliyle ilgili ayrıntılara bağlanır. Ekler ve kalıplar da etiketlenir. Ve her etikette kodlanan benzersiz kimlik numarası, monte edilen panele bağlanır.

PolySto

Panelleri Kalıplara ve Ek Parçalara Otomatik Olarak Bağlama

Üretim sürecindeki panel, süreçten geçerken, paneli taşıyan makaralı konveyöre monte sabit RFID okuyucudan geçer. Bu noktada RFID etiketleri okuyarak panel ile kalıp arasında bağlantı kurar. Aucxis’in Hertz yazılımı, robota uygun prosedür hakkında talimat vermek için RFID verilerini PolySto’nun uygulamasıyla birleştirir.

Robot paneli aldığında, ürünün ihtiyaçlarına göre ayarlarını yapmak için RFID verilerini kullanılmaktadır. Hertz ayrıca filtreleme, işleme ve verilerin Polaris yazılımına gönderilmesini sağlar. Yönetim, üretilen panel tipinin ayrıntılarını ve üretimdeki durumunu görüntülemek için Polaris Web tabanlı portalı kullanabilir. İşçiler bazen el tipi RFID okuyucuyu, tamamlanmış paneli incelendikten ve test edildikten sonra kullanırlar. Kalite güvence onayı daha sonra diğer ürün bilgileriyle birlikte yazılımda saklanabilir.

Weyman, RFID sisteminin devreye alınması sırasında büyük zorluğun okumayı sağlamak için anteni ayarlamak olduğunu bildirdi. Bunun hızlı bir şekilde ayarlanmasını zorlaştırdığını da ekliyor.

Manuel Saymayı Ortadan Kaldırmak

RFID ve robotik çözüm devreye alındığından beri PolySto, her yeni ürün için gerekli olan panellerin, aksesuarların ve kalıpların kaydını ve tanımlamasını otomatik hale getirdi. Weymans’ın bildirdiğine göre robotik kullanım, işçilik maliyetlerini azalttı ve üretkenliği artırdı. Robotik sistem ise kısmen, her bir ürünün bu sisteme ulaştığında otomatik olarak tanımlanmasıyla mümkün oldu.

Şirket, aynı zamanda üretim sürecine ilişkin bilgi elde etmek için Polaris bulut tabanlı yazılımını kullanır. RFID etiketi müşteriye gittikten sonra panelde kaldığı için ürünün kullanım ömrü boyunca tanımlama sağlar. Aldığı birkaç örnek, alıcı tarafından yapılan üretim kaydının yanı sıra, bir depodaki malları takip etme ve bulma, envanter yönetimi ve her bir panel için kullanım ömrünün sonunu yönetme gibi lojistik yönetimdir.

Weymans, otomatik stok yönetimi ve aynı zamanda geri dönüşüm için bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğimize bakacağız. Ürünlerin sürdürülebilirliğini ve uygunluğunu sağlamak için bugün giderek daha önemli hale geliyor. Dağıtımın bu ortamda RFID teknolojisinin başarılı bir şekilde kullanıldığı kanıtlanmıştır. Bu durum çoğu zaman barkod taramadan daha kolaydır. Ayrıca birçok süreç akışından da faydalanmaktadır.”

KAYNAK: https://www.rfidjournal.com/rfid-enables-robotic-production-of-hygienic-wall-protection