2022 Katar Dünya Kupası organizasyonunda RFID teknolojisi kullanılabilir mi? RFID etiketleri, RFID okuyucuları veya RFID antenler ile hangi güvenlik önlemleri alınabilir? Gelin bu ve bunun gibi soruların cevaplarını birlikte verelim.

TARAFTAR VE OYUNCULARIN KALDIĞI OTELLERDE RFID KULLANIMI:

Dünyanın her yerinden insanlar 2022 Katar Dünya Kupası organizasyonunu seyretmeye geliyor. Turnuvaya ev sahipliği yapan Katar turnuva öncesi belli başlı kurallar koydu. Mesela stadyum çevresine yakın alanlarda alkol kullanımı yasak. Peki bu durumu engellemek mümkün mü? RFID teknoloji ile bu durum mümkün. Stadyuma sarhoş bir şekilde girmekte yasak olduğu için otellerin bar kısımlarına giriş çıkışları kısıtlayabiliriz. Otele gelen her müşteriye bir RFID kart verelim. Otelin yasaklı kısımlarına ise birer okuyucu yerleştirelim. Böylelikle taraftarların izinsiz bir şekilde yasaklı alanlara girmesi engellenebilir. Bu durum sadece taraftarlar için geçerli değil. Sporcuların maç öncesinde ya da sonrasında alkol tüketmesi ya da kumar oynaması kulüplerin tercih ettiği bir durum değildir. RFID teknolojisini futbolcuların kaldığı otellerde kullanırsak bu iki durumu da engellemiş oluruz.  

STADYUMA GİRİŞ ÇIKIŞTA RFID:

RFID etiketli biletler ile stadyuma kaçak girişleri engellemek çok kolay. Bunun için stadyumun giriş kapılarının hepsine bir RFID okuyucu ve anten gerekiyor. Böylelikle RFID etiketli bileti olmayan seyircilerin yasaklı giriş yapmaya çalışması sonrası bir alarm ya da sensör çalışacaktır. Bu sistem ile hem taraftarın hem de sporcuların güvenliğini üst seviyelere çıkarabiliriz. Aynı zamanda bu sistem sayesinde insana olan ihtiyaç azalmış olur. Bu da hata payının neredeyse sıfıra yaklaştığını göstermektedir.

2022 Katar Dünya Kupası

FORMALARDA RFID KULLANIMI:

Futbol takımlarının sahaya çıkabilmesi için gerekli olan hususlardan bir tanesi de formlardır. Formalarda, oyuncularla ve teknik ekiple birlikte çok uzun bir yolculuktan geçer. Bu yolculuk esnasında formaların başına bir şey gelmesini istemiyorsanız RFID teknolojisini kullanabilirsiniz. Yakın zaman içerisinde temsilcimiz Sivasspor Romanya ekibi CFR Cluj ile deplasmanda karşılaşacakları maç öncesi formalarının kaybolduğunu açıkladı. Bu tür durumların olmaması için formalara RFID etiketler entegre edilmektedir. Böylelikle formalar kaybolsa bile RFID mobil okuyucular ile formaları kolaylıkla bulabiliriz.

TOPLARDA RFID KULLANIMI:

Maç esnasında her topun kaleye girmesi maalesef mümkün değil:) Futbolcuların keşke her vurduğu top gol olsa da bol gollü maçlar izlesek. Ancak böyle bir şeyin maalesef imkânı yok. Futbolcuların vurduğu topların bazıları tribünlere gitmekte. Peki seyirciler bu topları dışarı çıkarabilirler mi?  Eğer RFID teknolojisi kullanılırsa bu mümkün değil. Bir adet topun içerisine RFID etiket entegre edin. Ardından stadyum giriş çıkışlarına RFID okuyucu yerleştirin. Böylelikle topun içine entegre edilmiş RFID etiketi yasaklı bir şekilde çıkarmaya çalışırsa okuyucu bu etiketi okur. Bu sayede sistem izinsiz bir şekilde topun dışarı çıkartılması engellenebilir.

2022 Katar Dünya Kupası